Najbardziej popularne i znane obrzędy Wielkanocne na Kalabrii

Rytuały Wielkanocne na Kalabrii związane są przede wszystkim z antycznymi obrzędami pogańskimi z którymi kiedyś usiłowali walczyć klerycy ale z negatywnym skutkiem. Kalabryjczycy pomimo zakazów duchownych nadal praktykowali swoje tradycje aż w 1927 roku Kongregacja do spraw biskupów poddała się i nakazała wszystkim biskupom kalabryjskim przynajmniej uregulować procesje. Rytuały te odbywają się poprzez misterium krwii, pobożność i folklor jednocześnie oferując ludności okazję do wypędzenia siły zła, które według ich wierzeń wydają się mieć wpływ na ich codzienne życie. Dlatego obrzędy Wielkiego Tygodnia dla Kalabryjczyków mają głębokie wartości duchowe i symboliczne. A oto kilka z tych najbardziej znanych rytów:

Vattienti z Nocera Terinese 

Wśród najbardziej intensywnych i ekscytujących procesji jest procesja Vattienti, która odbywa się od wieków w Nocera Terinese (prowincja Catanzaro) w każdy Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Flagelanci (chłostownicy) to mężczyźni odbywający ryt krwi, biczując nogi, upamiętniając w ten sposób cierpienia Jezusa i łącząc się z nim w bólu, w chwilach przed ukrzyżowaniem. 


Procesja Varette w Cassano Jonio 

Innym charakterystycznym obrzędem Wielkiego Tygodnia w Kalabrii, godnym polecenia, jest procesja Varette w Cassano Jonio (prowincja Cosenza). Jest to bardzo stary rytuał podczas którego odbywa się parada po ulicach miasta różnych figur upamiętniających momenty męki i śmierć Chrystusa w towarzystwie biczowników paradujących boso, którzy praktykują publiczne chłostanie się jako pokutę. 


Giudaica w Laino Borgo 

W Laino Borgo (prowincja Cosenza) co drugi rok z okazji Wielkanocy odbywała się żydowska prezentacja kostiumowa przedstawiająca ostatnie dni życia Jezusa Chrystusa. Na ulicach miasta przez cały dzień przedstawiano sceny ze Starego i Nowego Testamentu, którego głównym tematem była męka i śmierć Chrystusa W tej reprezentacji uczestniczyli niemalże wszyscy mieszkańcy miasteczka. Dziś niestety te obrzędy są zawieszone z powodu zniszczonych wszystkich rekwizytów podczas pożaru. 


Vallje arbëreshe 

Vallja jest rytmicznym tańcem ludowym pochodzenia albańskiego, który jest czymś więcej dla albanskich kalabryjczyków niż taniec ludowy. To jest prawdziwe odzwierciedlenie ich pochodzenia, obyczajów i tradycji. Taniec ten stał się masową demonstracją Wielkanocą obrządku bizantyjsko-greckiego który w przeciągu wieków zmieszał się z elementami tańca ludowego kalabriyjskiej taranteli.


Etykiety: , , , , , ,